PRO FELICITATE

Príbehy a rozhovory

Musíme si pomáhať...

Ostať radšej v starých koľajach, alebo nabrať odvahu zmeniť to? Ako je možné zosúladiť rodinný život s podnikaním, ktoré si často vyžaduje vyššie pracovné nasadenie ako pri „klasickej“ práci v zamestnaní? Mať svoj vlastný biznis a súčasne byť aj dobrou mamou, manželkou... Dokážem to?
Otázky, ktoré často počúvam počas stretnutí s našimi klientkami. Podnikateľky na Slovensku sú stále trochu výnimkou ako pravidlom. Ich prístup k podnikaniu nie je rovnaký ako u mužov a podnikateľský príbeh žien je spojený aj s ich osobným životom. Majú svoj sen, ktorý chcú meniť na realitu. Mnohé naše klientky stáli na rázcestí. Boli nespokojné v práci, iné zasa o prácu prišli. Spájala ich rovnaká otázka: Ako ďalej. Na našich stretnutiach hľadáme odpovede a aj riešenia. Tým prvým krokom je zadefinovanie čo všetko podnikanie so sebou prináša. Čo je výhodnejšie – byť zamestnaná alebo vydať sa tou cestou samostatnosti, ale aj krokom do neznáma. Tu nám na pomoc prichádzajú aj stretnutia s psychologičkou, Mgr. Monikou Kolcúnovou, rozhovory s ňou častokrát napomohli k rozhodnutiu začať podnikať. Motivácia, povzbudenie, komunikácia, sebapoznanie, naštartovanie.... to sú témy, ktoré sú najčastejšie preberané na stretnutiach.... ale nemali by byť riešené aj doma?
Zorientovať sa v spleti byrokracie je pre začínajúce podnikateľky zložité. Aj tu sme nápomocní, hľadáme tú najvýhodnejšiu cestu. Pomáhame riešiť aj rodinné problémy a situácie, ktoré za tie posledné dva roky nadobudli nové rozmery v spolunažívaní a riešení nových životných situácií, ktoré sme doteraz nezažili. Covid a vládne opatrenia s ním spojené poriadne preverili rodinné väzby, spolupatričnosť, finančné rozpočty v rodinách, zamestnanie v niektorých odvetviach, ale aj silu jednotlivca nielen v rodine.
Veľmi inšpiratívne pre naše klientky sú semináre s názvom Päť odtieňov čiernej alebo Reštart, ktoré ponúkajú odpovede na mnohé otázky so zámerom podporujúcim zmenu doterajšieho stereotypu a objavenia samej seba. Pre niektoré boli dôležitým krokom k ich zmene. Príklady dobrej praxe z blízkeho okolia boli najlepšou motiváciu na začatie zmeny.
Teší ma, že všetky svoje doterajšie pracovné zručnosti a skúsenosti, ktoré som získala hlavne ako odborná poradkyňa, lektorka, pedagogička, projektová manažérka a generálna riaditeľka som mohla v tomto projekte naplno využiť. Čo je to najhlavnejšie, že môžem pomáhať ženám prežiť svoj život zmysluplne a s radosťou. Ženy sú súčasťou každej spoločnosti a majú v nej významné postavenie, čo už veľakrát dokázali. Sú vynikajúce manažérky, resp. krízové manažérky .... veď riadia základnú bunku štátu 😊 RODINu.

Iveta Stromková

Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje.
Projekt Podporovanie diverzity so zameraním na podnikanie žien

Andrea Jakabová našla svoju srdcovku: Jej fajnovkaaa je aj umelecké dielo

Poznám ju viac než desať rokov. Začínala v redakcii hneď po skončení vysokej školy. Bola priamočiara, akčná, so zmyslom pre pravdu a férovosť. Vždy dokonalo upravená, čo bola jej devíza navyše... Držím sa vety, že človek, ktorý sa obklopuje múdrymi ľuďmi, môže len vyhrávať. S Aďkou Kiššovou, dnes už Jakabovou, to bola naozaj výhra. Po dvoch rokoch sa ale rozhodla zmeniť svoje pôsobenie. Bolo mi to ľúto, ale vedela som, že ide do lepšieho.

„Viete, že Aďka popri práci pečie? Skúste si pozrieť na instagrame jej profil fajnovkaaa,“ prezradila mi medzi rečou jej kamarátka. Samozrejme, hneď som si ju našla. Jej torty, koláčiky a iné delikatesy boli zrkadlom jej dokonalosti. Dohodli sme sa na stretnutí, pri obede som z nej „vymámila“ zaujímavé perličky.

Žena robí teplo domova

Začali sme tou najobligátnejšou otázkou, ako sa dostala k pečeniu. Bez nej by to jednoducho nešlo. „Nikdy predtým som nepiekla. Ani som nemaľovala. Akurát som vyšívala a štrikovala, ak to má niečo s tvorivosťou. Písanie bolo mojou srdcovkou, stále na to spomínam,“dodáva s úsmevom. Pátrala som teda ďalej po kom zdedila talent na tieto doslova umelecké diela. „Boli sme klasická rodina, vychovala ma v tom, že žena robí teplo domova. Mamka varila, vždy v nedeľu piekla koláč,“ vysvetľuje. Keď mi povedala, ako sa vlastne dostala k pečeniu, zasmiala som sa. Na „vine“ bol covid. „Tak ako iných, aj mňa covid zaskočil. Mali sme home office, život akoby zastal. Cítila som, že musím niečo robiť. Niekto začal kváskovať, ja piecť. Urobila som niekoľko koláčikov, naaranžovala ich. Poprosila som kamaráta fotografa Matúša Vencúrika, aby mi to odfotil. Moje výtvory som ukázala priateľke Lucke Ortutovej, ktorá organizuje svadby. A kolotoč zákaziek sa naplno roztočil.

Práca či srdcovka?

Dá sa vôbec popri zamestnaní aj podnikať a to v zvlášť v tak časovo náročnej záľube? „Dá sa, keď vás tá práca baví. Ja som tomu doslova prepadla. Pokiaľ ide o vybavenie, k práci využívam mixér, zišla by sa mi ešte jedna rúra. S pečením začínam v stredu a štvrtok popoludní, robím od piatej a končím v noci okolo desiatej, jedenástej. V piatok dokončujem aj do druhej rána. Je to náročné, no súčasne aj vzrušujúce. Keď v sobotu ráno odovzdám zákazku, rozmýšľam, čo by sa dalo ešte vylepšiť. Som prosto taká...“

Možno aj vy sa pýtate, či má Aďka aj nejakých pomocníkov: „Pomáha mi mamka, no aj manžel Rado. Mamka má svoje dva recepty, ktoré pečie len ona. Dokonca ich nepoznám ani ja. Keďže vie aká som precízna, tak robí len niektoré práce. Manžel nakupuje potrebné veci na pečenie. Vie, kde dostať kvalitnú smotanu, mascarpone, ovocie. Pečiem z kvalitných surovín. Dokonca mi pomáha aj pri tartaletkách. No a v sobotu rozváža koláče.“

Je to láska...

V príprave cake barov sa Aďka doslova našla: „Na ceste vidieť, že ho robíte s láskou, naozaj je to moja srdcovka. Tu je najdôležitejšia presnosť a trpezlivosť. Tu nič nemôžete urýchliť, potrebujete čas.“ Keď si pozeráte plejádu fotiek „fajnovkyyy“, doslova dostanete chuť buď si tieto maškrty objednať alebo upiecť: „Skúšanie nových koláčikov si vyžaduje veľa skúšania, energie, preto receptúra je tajná. Samozrejme, inšpirujem sa slovenskými cukrárkami, najmä zdobením. Mojím vzorom je cukrárka Petra Tóthova, bola som sa u nej učiť, potrebujem sa neustále zdokonaľovať. Je pre mňa topka, predstavuje luxus.“ Dvadsať druhov koláčov, desať druhov tort či rôzne fajnové sladké poháre - vybrať si z ponuky je ťažké.

A na koniec znovu tá najobligátnejšia záverečná otázka: nechceš vydať knihu o pečení? „Nie, zatiaľ nie som v tom štádiu. Mojím snom je mať svoju malú cukrárničku, kde by ste si dali moju fajnovku a k tomu kávičku či čajík.“

P.S.

Aďka, ako ťa poznám, najbližšie naše stretnutie bude práve tam ☺

Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje.
Projekt Podporovanie diverzity so zameraním na podnikanie žien

„Riadiť“ zamestnancov sa treba naučiť

„Konečne! Povýšili ma, dostala o stupienok vyššie. Budem manažovať ľudí podľa svojich predstáv. To som si s radosťou povedala pred pol rokom, keď som sa stala vedúcou oddelenia riadenia projektov. Postupne ale moje nadšenie klesalo, a myslím si, že aj mojich kolegov. Pýtala som sa sama seba, kde robím chybu. Našťastie, našla som niekoľko inšpiratívnych kníh, ktoré mi ukázali ako to robiť lepšie,“priznáva štyridsiatnička Denisa.
Efektívne delegovanie je kľúčová manažérska schopnosť, ale mnohí podceňujú fakt, že sa ju treba naučiť. Očakávajú, že ju získate automaticky.
Doktori Paul Hersey a Ken Blanchard z Cornellskej univerzity sú autormi zaujímavej Teórie situačného vedenia a následných modelov. Podľa nej manažér by mal prispôsobiť svoj štýl vedenia povahe zadania a schopnostiam zamestnanca.
Keď má váš zamestnanec málo skúsenosti a motivácie, mali by ste s ním prejsť celý proces krok za krokom, až kým presne nevie, čo sa od neho očakáva a neverí si, že zadanie dokáže splniť. Takýto prístup sa hodí pri juniorských zamestnancoch. Neskôr najmä pri administratíve a prevádzke.
V prípade, že majú zamestnanci málo skúseností, ale dosť motivácie, úlohou lídra je pomáhať im, keď urobia chybu a podporiť ich, keď sa im niečo podarí. Až kým nezískajú viac skúseností.
Pri skúsených zamestnancoch, ktorým chýba motivácia, je úlohou lídra motivovať ich. Vysvetlite im, prečo je projekt dôležitý a relevantný a ako z jeho úspechu môžu ťažiť oni.
Má váš zamestnanec dosť skúseností a je aj motivovaný? V tom prípade je čas delegovať zadanie naňho.
Niekedy si v tomto procese uvedomíte, že ste zamestnali nesprávneho človeka. A to je v poriadku. Nikdy by ste nezistili, či je chyba v ňom alebo vo vás, ak by ste ho nepripravili na úspech. A pri ďalšom výberovom konaní by ste sa mohli chytiť do rovnakej pasce.

Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje.
Projekt Podporovanie diverzity so zameraním na podnikanie žien

Buďme asertívne: Má to množstvo výhod

Asertivita. Je to to slovíčko, ktoré by sme mali zaradiť do svojho každodenného života?
Čo vlastne znamená?
Základom asertivity je podľa odborníkov to, že v komunikácii nie sme sami a mali by sme rešpektovať priania a myšlienky iných ľudí. Zároveň by sme však mali byť schopní vyjadriť vlastné názory, myšlienky, priania a dať najavo, kde sú naše hranice. Napríklad, ak vás niekto pozve na kávu, no vy nechcete ísť, povedzte to. Rešpektujte však aj, ak niekto odmietne vaše pozvanie.
„Asertívny človek si vypočuje a rešpektuje názory iných, nebojí sa však obhájiť aj vlastné stanovisko. Dokáže prijať konštruktívnu kritiku, akceptuje však aj komplimenty. Nemýľte si ale asertivitu s násilným presviedčaním. Asertívny človek nevyžaduje, aby ste s jeho názormi za každú cenu súhlasili ani nie je vo vyjadrovaní svojich potrieb agresívny či drzý. Mnoho ľudí má s asertivitou problém práve preto, lebo nedokážu odhadnúť, kedy je správanie asertívne a kedy je drzé,“vysvetľuje psychologička Monika Kolcúnová.
Ako ďalej dodáva, byť asertívny má množstvo výhod. Napríklad ľudia, ktorí dokážu asertívne vyjadriť svoje pocity a myšlienky, sú menej úzkostní, a to aj v záťažových situáciách. Asertívni ľudia sú väčšinou sebavedomejší a keďže svoje potreby a pocity komunikujú priamo a nenásilne, majú zvyčajne lepšie vzťahy so svojim okolím.
Neasertívny človek neustále uprednostňuje pocity a požiadavky iných. Prispôsobuje sa aj na vlastný úkor, radšej v tichosti trpí a je pasívny. Môžeme teda povedať, že asertívny človek je v živote spokojnejší ako ten, kto svoje názory nevyjadrí a nechá ostatných, aby prekračovali jeho hranice.

Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje.
Projekt Podporovanie diverzity so zameraním na podnikanie žien

Ako konverzovať v biznise?

Ako sa máte? Dnes je ale zima... Dve z niekoľkých obligátnych otázok, ktorými väčšina z nás začína konverzáciu. Podľa odborníkov to ale môžu byť  jedni z najneužitočnejších fráz, ktoré používame pri pokuse o budovanie obchodných vzťahov či tímov. Ako si ich lepšie budovať ?
Budovanie samotného vzťahu je vždy veľmi náročná záležitosť a presná definícia či návod ani neexistuje. Aktívne počúvanie je len časť riešenia. Veľmi dôležité je reagovanie na potreby partnera v konverzácii, začnite skutočne efektívnym rozhovorom.
Úspech každého obchodu sa nachádza v efektívnom počúvaní a celkovej reciprocite vo vzťahu. Takže napríklad v prípade obchodného telefonátu medzi podnikmi, keď sa obchodník opýta „ako sa máte?“ a druhá strana otázku neoplatí, je to znakom toho, že nemá záujem budovať nejaký vzťah. Ak to obchodník bude ignorovať a aj tak bude pokračovať v tejto konverzácii, môže celá konverzácia zlyhať. Preto, naopak, ak položíte otázku „ako sa máte?“, ale otázka nie je opätovaná,  prejdite radšej priamo k dôvodu telefonátu. V tomto prípade je konverzácia založená na správnej reakcii a na potrebe nemrhať časom druhej strany.

Vypočujte partnera

Ďalším kľúčovým aspektom efektívneho budovania vzťahov je ponúkanie. V koncepte manažmentu by malo správne budovanie vzťahu vyzerať tak, že manažér vycíti potreby svojich zamestnancov. Keď manažéri ponúkajú možnosti, na ktoré má zamestnanec nárok, bez toho, aby o to zamestnanec musel požiadať, môže to byť tiež účinný spôsob budovania vzťahu.
Efektívne budovanie vzťahu spočíva aj v tom, že vášmu konverzačnému partnerovi umožníte najprv sa porozprávať, až potom navrhnete ponuky. Nie sú totiž pripravení počúvať vašu ponuku, či už ide o poradenskú službu alebo obchodný návrh. Nie sú pripravení počúvať o tom hneď v úvodnej časti rozhovoru. Najprv chcú byť vypočutí. Ak necháte svojho konverzačného partnera najskôr hovoriť, môže to dopomôcť k tomu, že sa bude cítiť ocenený a vypočutý, a tak mu následne môžete predostrieť lepšie ponuky. Zároveň by takáto konverzácia mohla viesť k zvýšeniu šance na uzavretie obchodu.

Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje.
Projekt Podporovanie diverzity so zameraním na podnikanie žien

Ste kreatívna? Píšte newslleter

„Cítila som sa frustrovaná, zbytočná. Do práce som chodila len z povinnosti, lebo musím... Keď som manželovi hovorila, že by som chcela mať niečo „svoje“, zakaždým ma odbil vetou – buď rada, že máš stálu prácu. Raz večer som natrafila na príbeh ženy, ktorá z izby svojich detí založila mediálnu spoločnosť zaoberajúcou sa tvorbou newslletrov. Nevyštudovala žurnalistiku, ani nikdy v tomto odbore nepracovala. Mala však talent na písanie a poriadnu dávku nevyužitej kreativity. Intuitívne som cítila, že nás niečo spája,“začína svoje rozprávanie sympatická štyridsiatnička Erika.

Rozhodla sa vstúpiť do „spoločnosti“ dám, ktoré sa zaujímajú o kariéru, módu, krásu, kultúru a zasielať im svoje newslletre. Súčasťou newslettra boli aj tipy na nové kozmetické produkty či módne doplnky ako aj originálne rozhovory s influencerkami a vplyvnými ženami. „Zostala som prekvapená, keď sa mi po roku ozvali dve spoločnosti, ktoré mali záujem o platenú reklamu. Mohla som sa stať finančne nezávislou ženou,“dodáva.

Na prvý pohľad sa vám newslettre môžu zdať nezaujímavé, no v poslednom čase sa stali dobrým biznisom.
  • Ide o zasielanie informácií a reklamných ponúk prostredníctvom e-mailu odoberateľom na základe predošlého súhlasu či vyžiadania zasielania. Je jeden z najpoužívanejších a najefektívnejších nástrojov online marketingu.
  • Môže mať podobu jednoduchého textu alebo štruktúru zloženú z obrázkov a formátovaného textu.
  • Úlohou newsletterov je zachovať pravidelný kontakt so zákazníkmi, vytvoriť pravidelný zvyk čítania.
  • Vďaka zaujímavému obsahu si budujete silný zoznam odberateľov.
  • Nezabúdajte - titulok predáva! Ak je dobrý nadpis, zvedavosť prinúti odberateľov kliknúť na text. Ak sa dobrovoľne prihlásili na odber newslletrov, sú silnou cieľovou skupinou.

Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje.
Projekt Podporovanie diverzity so zameraním na podnikanie žien

Len vy viete kto ste a čo dokážete!

Sú niekedy silnejšie ako my! Ovládnu nás, sme v ich pasci. Negatívne myšlienky sú naším najvernejším spoločníkom, vyhrávajú nad tými pozitívnymi. Dá sa nad nimi vôbec vyhrať? Určite!

Tu a teraz
„Čo je to šťastie? Muška jenom zlatá!“— hovorí sa v známej filmovej klasike Škola základ života. Každý z nás túži po šťastí, snívame o krásnom vzťahu, byte, dovolenke. Snažíme sa oň, no súčasne sa oň aj oberáme. Ako na to? Žite život naplno v súčasnom okamihu, nevyhľadávajte aktívne len šťastné zážitky.

Zmena je život
Ste nespokojní so svojím životom, kdesi vo vnútri ste presvedčení, že sa musíte odhodlať pre zmenu. Ale víťazia obavy, čo keď... Keď sme negatívne nastavení voči zmenám, nechceme vyskúšať nové príležitosti, ktoré sa nám núkajú, tým sa náš život ešte viac zhoršuje. Nevyliečiteľne šťastní ľudia si, naopak, uvedomujú, že strata je niekedy nevyhnutná, aby sme si vytvorili priestor pre nové veci v živote.

Overuj a preveruj
Stres, úzkosť a šťastie spolu úzko súvisia. Vo všeobecnosti stres šťastie ničí. A len málo vecí podnecuje stres tak ako konšpirácie. Dnešná doba praje konšpiráciám! Ak ste v strese a napätí, oveľa ľahšie uveríte tomu, že sa na nás valí pohroma. Prajme si, nech víťazí rozum, stačí si „zlé“ správy overovať a nie im bezmocne podliehať...

„Nedávno som sa sama seba opýtala, čo je to nenávisť. Priznám sa, keď som bola mladá, trýznila som sa nenávisťou k tým, čo mi ubližovali. Postupom, samozrejme, musela som na to dospieť, som si uvedomila, že ma to veľmi unavuje. Dnes na otázku, či niekoho nenávidím, s úsmevom odpovedám – beriem ľudí takých, akí sú. Ak odmietnete nenávisť a ľuďom jednoducho odpustíte, má to nespočetné množstvo pozitív,“ hovorí päťdesiatnička Adela. Skúste sa zamyslieť nad tými pozitívami.

Ja, len ja!
Čo povedia ľudia? Záleží vám na tom? Jedine len vy sama musíte so sebou vychádzať, pomáhať si. Kľúčom k šťastiu je netrápiť sa tým, či si o vás niekto myslí, že ste nevzdelaný alebo neschopný. Len vy viete, kto ste a čo dokážete!

Čo bude?
„Vždy som mala strach z budúcnosti. Napríklad mojou nočnou morou bol strach, či neprídem o prácu. Raz v noci som si predstavila, že robím v pekárni, vyberám chlieb z pece. Bol to oslobodzujúci pocit, uvedomila som si, že nemusím byť len úspešná šéfka, prácu si nájdem. Navyše som precítila ten pocit, ako si čistím hlavu a som slobodná,“ dodáva úspešná šéfka marketingovej spoločnosti. Mnoho duševných ochorení súvisí s tým, že sa ľudia obávajú o svoju budúcnosť. Ak chcete byť šťastní, netrápte sa tým, čo bude, nedokážete to totiž predpovedať ani zmeniť. Znova si pripomeňte – ži tu a teraz!

Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje.
Projekt Podporovanie diverzity so zameraním na podnikanie žien

Stojíte na životnej križovatke a pýtate sa: Čo teraz? Prvý príbeh

Často sa zvykneme trápiť nad tým, čo nám už utieklo medzi prstami a snívame o tom, čo by sme chceli. Kdesi vo vnútri vieme, že to chce zmenu, no nemáme na to odvahu. Sme nespokojné, lebo nemáme čas na priateľov, na činnosti, ktoré sme mohli a chceli zvládnuť. Občas si dokonca predstavujeme veci, ktoré mohli nastať a nenastali. Sme v pasci, z ktorej niet úniku. Ľudia v nej uviaznu aj na celý život – väčšina, bohužiaľ, dobrovoľne.

Hlavu hore „princezné“, život máme len a len vo vlastných rukách. Čo teraz? Vydajme sa cestou „slobody“!

Strach či obavy si vytvárame samé!

„Ak máš sen, choď si za ním, pretože sám za tebou nepríde.“ – Neznámy

Určite mnohé z nás dôverne poznajú otázky typu „Čo ak to nezvládnem? Čo si budú myslieť ostatní? Čo ak to bude príliš ťažké?“ Áno, strach a obavy sú naším najčastejším životným spoločníkom. Sužujú nás a nedovolia sa posunúť ďalej. „Stále som túžila mať vlastný biznis. Aj keď som skončila právo, svet zákonov ma nelákal. Robila som to len kvôli rodičom, okoliu, len aby ma neohovárali. Až som sa dostala do partie úžasných žien, ktoré dokázali zmeniť svoj život. Veľmi mi pomohol aj projekt venovaný ženám. Svoju vášeň pre pečenie tort sa mi nakoniec podarilo aj premeniť na biznis. Radím každej, majte odvahu a choďte si za svojím snom. Samozrejme, nič nedostanete zadarmo, aj ja som musela preskákať nejednu prekážku. No stálo to za to, dnes dokonca musím niektoré objednávky odmietať. Časovo to nestíham...,“hovorí Prešovčanka Judita.

Aké je teda tajomstvo úspechu? Čo je teda ten pravý dôvod, prečo chceme dosiahnuť práve toto a splniť si tento sen? Odpoveď teraz určite nájdete už aj samé! Čokoľvek, čo by ste chceli dosiahnuť, máte vo vlastných rukách.

Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje.
Projekt Podporovanie diverzity so zameraním na podnikanie žien

Stojíte na životnej križovatke a pýtate sa: Čo teraz?- druhý príbeh

Často sa zvykneme trápiť nad tým, čo nám už utieklo medzi prstami a snívame o tom, čo by sme chceli. Kdesi vo vnútri vieme, že to chce zmenu, no nemáme na to odvahu. Sme nespokojné, lebo nemáme čas na priateľov, na činnosti, ktoré sme mohli a chceli zvládnuť. Občas si dokonca predstavujeme veci, ktoré mohli nastať a nenastali. Sme v pasci, z ktorej niet úniku. Ľudia v nej uviaznu aj na celý život – väčšina, bohužiaľ, dobrovoľne.

Nič nie je nemožné...

„Nastavte si vysoké ciele a nezastavujte, kým ich nedosiahnete. “ – Bo Jackson

„Na päťdesiatku som dostala netradičný darček – kurz varenia zmrzliny. Najprv som to vzala ako recesiu, no priznám sa, bolo to malé dobrodružstvo. Popri novinárčine to bol perfektný únik, úplne som si pri tom vyčistila hlavu. Prvé várky som porozdávala rodine, potom priateľom. Tešilo ma, zmrzlina mala obrovský úspech. Začala som koketovať s myšlienkou, že by som ju mohla aj niekomu inému ponúknuť. Začala som zisťovať, čo všetko potrebujem na zriadenie maličkej prevádzky. Priznám sa, odradilo ma to, keď som zistila, čo všetko k tomu potrebujem. Chcel som to vzdať. Dnes viem, že si často z našich cieľov a snov spravíme niečo nedosiahnuteľné iba preto, že si myslíme, že je to príliš zložité a určite sa nám to nepodarí. V skutočnosti to nebolo také ťažké. Najťažšie bolo zozbierať fakty a pustiť sa do práce,“dodáva fanúšička kvalitnej zmrzliny Denisa. Na dosiahnutie úspechu v živote nepotrebujete veľa, jednoducho musíte byť stále plne vyťažení. Lenivosť je cesta, ktorá nikam nevedie . Túto múdru vetu vyslovil múdry psychológ, talentovaný učiteľ a zároveň jeden z najúžasnejších ľudí svojej generácie, Dale Carnegie.

Čo teraz?Stačí si položiť otázku - „Čo musím spraviť pre to, aby sa mi to podarilo?“ Plánujte a popíšte si všetky úlohy, ktoré vás čakajú na ceste za svojím snom.

Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje.
Projekt Podporovanie diverzity so zameraním na podnikanie žien

Stojíte na životnej križovatke a pýtate sa: Čo teraz?- tretí príbeh

Často sa zvykneme trápiť nad tým, čo nám už utieklo medzi prstami a snívame o tom, čo by sme chceli. Kdesi vo vnútri vieme, že to chce zmenu, no nemáme na to odvahu. Sme nespokojné, lebo nemáme čas na priateľov, na činnosti, ktoré sme mohli a chceli zvládnuť. Občas si dokonca predstavujeme veci, ktoré mohli nastať a nenastali. Sme v pasci, z ktorej niet úniku. Ľudia v nej uviaznu aj na celý život – väčšina, bohužiaľ, dobrovoľne.

Silná motivácia

„Mám priateľku, ktorá ide za svojím snom, nepozná prekážky. Je úspešná, dokáže zarobiť poriadny balík. A pritom nie je odkázaná na štátne dotácie či príspevky. Raz som sa jej opýtala, ako to vlastne dokázala. Bez rozmýšľania mi odpovedala: Bola som deväť rokov na materskej dovolenke, naplno som sa venovala mojim trom deťom. Prišiel však čas, keď som musela začať pracovať. Vtedy som sa sama seba opýtala, čo by som chcela. Chcela som prácu, kde by som bola sama sebe paňou, veľa cestovala, mohla si dovoliť dovolenky, kúpiť aj drahú tašku. Manžel mi vnukol myšlienku a ja som vedela, že to je to, čo by som chcela. Vytvorila som si biznis plán, nerozmýšľala som vôbec, či sa mi to podarí alebo nie. Strach či pochybnosti som si vôbec nepripúšťala. Vedela som, že každý problém sa dá riešiť...,“ponúka svoj recept úspešná podnikateľka Anka.

„Spravte to TERAZ, pretože z „niekedy neskôr“ sa stáva NIKDY.“

Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje.
Projekt Podporovanie diverzity so zameraním na podnikanie žien

Koniec pochybnostiam: Verte si!

Mám to skúsiť alebo... Ach, tie pochybnosti – malé „červíčky“, ktoré nás dokážu zmanipulovať pri dôležitých rozhodnutiach. Dá sa nad nimi vyhrať?
  • Často pochybujete o svojom konaní? Ak s tým začnete, okamžite tieto myšlienky zažeňte. Nedovoľte, aby vás kompletne pohltili, „odpáľte“ ich jasným NIE. Skúste ich vytlačiť inou, pozitívnou myšlienkou...
  • Dobrá rada nad zlato! So svojimi pochybnosťami nezostávajte sama. Porozprávajte sa s priateľkou, či odborníkom. Iný uhol pohľadu vám môže veľmi pomôcť.
  • Možno denník dnes patrí už len do romantických filmov, no nie je tomu tak. Verte, môže byť vaším najlepším priateľom, obnaží naozajstnú realitu. Pri písaní nezabúdajte na svoje úspechy, aby ste si ich mohli v horších časoch pripomenúť. Je to skvelá motivácia
  • Ruku na srdce- ste skôr pesimista? Viete, že aj vy môžete byť optimistom? Skúste si vypočuť denne motivačnú nahrávku, ktorá vám pomôže prehodnotiť vaše pochybnosti o sebe a pridať vám kúsok optimizmu. Nechajte sa inšpirovať článkami o úspešných ľuďoch. Myslíte pozitívne a hlavne, verte si.

Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje.
Projekt Podporovanie diverzity so zameraním na podnikanie žien

Nová informačná webstránka: Informácie o „skrátenej práci“

Zákon o podpore v čase skrátenej práce nadobudne účinnosť 1. marca tohto roka. Ministerstvo s cieľom v predstihu informovať o postupe využitia tejto podpory spustilo informačnú webstránku www.skratenapraca.gov.sk. Zámerom stránky je pomôcť zamestnávateľom a zamestnancom zorientovať sa v problematike a odpovedať na ich najčastejšie otázky. Na tejto webstránke budú v apríli dostupné aj príslušné dokumenty na stiahnutie, aby mohli oprávnení zamestnávatelia o podporu v príslušnom mesiaci požiadať.
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny v rámci projektu Prvá pomoc podporilo k dnešnému dňu 174 910 žiadateľov sumou takmer 2,3 miliardy eur. Táto pomoc mala a má dočasný charakter. Obdobie pandémie ukázalo potrebu zvýšenej ochrany pracovných miest prostredníctvom trvalých zákonných nástrojov. Od apríla tohto roka budú môcť zamestnávatelia žiadať o finančnú pomoc v rámci právne nárokovateľnej podpory v zmysle zákona o podpore v čase skrátenej práce (z. č. 215/2021 Z. z.).
O skrátenej práci hovoríme vtedy, ak zamestnávateľ nemôže dočasne prideľovať svojim zamestnancom prácu v plnom rozsahu v dôsledku nepriaznivej situácie, ktorej nemohol predísť, ani ju predpokladať. Aby predišiel prepúšťaniu, dohodne sa so zamestnancami na skrátení pracovného času, teda na „skrátenej práci“. Za tento čas patrí zamestnancovi náhrada mzdy vo výške minimálne 80 %, pričom 60 % poskytuje zamestnávateľovi štát.  
Jednou z podmienok poskytovania podpory je obmedzenie činnosti vplyvom tzv. vonkajšieho faktora. Ide o situácie a okolnosti, ktoré vyhlasuje prezident SR alebo Vláda SR (napr. núdzový stav) alebo o iné okolnosti, o ktorých rozhoduje špeciálna komisia (napr. v prípade požiaru, povodní a pod.).
Skrátená práca ako nástroj pasívnej politiky trhu práce pomáha zamestnávateľovi udržať pracovné miesta, aby nemusel svojich zamestnancov prepúšťať. Pred podaním žiadosti o vyplatenie podpory uzatvorí zamestnávateľ dohodu o podaní žiadosti so zamestnancom. Vďaka tejto podpore sa zamestnávateľovi znižujú mzdové náklady, a zároveň ušetrí náklady na hľadanie a zaškolenie nových zamestnancov po skončení obmedzenia činnosti. Zamestnanec nepríde o prácu, a počas trvania prekážky v práci dostáva väčšinu príjmu.
ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny www.skratenaprace.gov.sk . Ide najmä o komplexné a prehľadné údaje o tom ako systém skrátenej práce funguje, kto je oprávneným žiadateľom, aké sú podmienky poskytnutia podpory, aká je výška podpory, ako aj to aké informácie sa uvádzajú v žiadosti.

Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje.
Projekt Podporovanie diverzity so zameraním na podnikanie žien

Stará múdrosť: Ranné vtáča ďalej doskáče

„Keď sa mi podarí vstať ráno okolo piatej, za dve hodiny stihnem toho toľko, čo za celý deň. Žiaľ, neviem si vypestovať pravidelnosť,“ hovorí štyridsiatnička Adela. Áno, ráno je zázračné na splnenie našich predsavzatí Sme plní síl, nerušia nás telefonáty či e-maily. Nemusíme riešiť zbytočné veci, sme dôslednejší... Ako si teda vypestovať rituál ranného vstávania?
Chce to návyk
Odborníci hovoria, že na vytvorenie nového zvyku potrebujeme 60 dní. Skoré ranné vstávanie je v prvých dňoch o silnej vôli, no formovaním nových neurónových sietí sa mení na zvyk. Náš mozog sa prispôsobuje, takže naše skoré vstávanie sa postupne stane rutinou.
Nájdite si „parťáka“
Hovorí sa, že „v dvojici to ide ľahšie“. Nájdite si ľudí, ktorí tiež koketujú s touto myšlienkou. Určite vám to spolu pôjde oveľa lepšie. Vzájomná motivácia dokáže výrazne pomôcť. Je to osvedčená taktika. Človek sa však musí rozhodnúť, že chce sám aktívne riadiť chod vecí, nielen sa prispôsobovať vonkajším okolnostiam.
Dajte to na papier
Zaznačte si do diára každý deň povinnosť vstať o piatej hodine ráno. Splnenie povinnosti zaznačenej v diári je pozitívnou motiváciou do budúcnosti.
Druhá šanca
Nevzdávajte to, ak tento svoj „sľub“ porušíte. Veď aj vy môžete zlyhať! Dôležité je premôcť sám seba. Keď sa skoré vstávanie stane rutinou, nebude si vyžadovať toľko energie ako na začiatku. A vy si budete užívať exkluzivitu ranného vstávania...

Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje.
Projekt Podporovanie diverzity so zameraním na podnikanie žien

Ako si upratať vo vlastnej hlave a zlepšiť svoje myslenie?

Akú moc majú naše myšlienky? Možno si ani neuvedomujeme, ale akú obrovskú! Dokážeme nimi budovať, formovať i deformovať realitu, ktorá nás obklopuje. Dominujú pozitívne či negatívne myšlienky? Časť výskumov tvrdí, že je pre nás jednoduchšie myslieť skôr negatívne. Prečo? Zvyčajne si pamätáme skôr to zlé, vďaka čomu v budúcnosti predvídame nebezpečenstvo a zvyšujeme tým šancu na prežitie. 
Veľký vplyv na to, ako myslíme, má výchova. Pokiaľ nás v detstve rodičia zahŕňali láskou, podporou, dôverou a vštepovali nám logické dôsledky správania, máme sklon myslieť pozitívne. Ak bolo naše detstvo plné negatívnych očakávaní najmä od rodičov, podobné budú pravdepodobne i naše myšlienky a mentálne nastavenie v budúcnosti. Dobrou správou ale je, že svoje myslenie dokážeme zmeniť k lepšiemu. Pokiaľ dokážeme zmeniť a vyliečiť vnútorné rany a traumy minulosti, prebudí sa v nás sloboda a často odhodlanie zmeniť svet k lepšiemu.
Vyhrám milión
Čo je vlastne pozitívne myslenie? Mnohí si ho vysvetľujú ako zákon príťažlivosti. Na čo myslíme, to si do života i pritiahneme. V psychológii je tento pojem inak formulovaný, hovorí sa mu sebanaplňujúce proroctvo. Neznamená to ale, že ak budeme myslieť že vyhráte milión, jednoducho ho aj získate. 
Podstata pozitívneho myslenia spočíva v tom, že svoje myšlienky a rovnako očakávania by sme mali nastaviť na to, že sa nám bude dariť, čím zvyšujeme možnosť, že sa to naozaj stane. V opačnom prípade by sme si formovali myslenie, podľa ktorého sa namiesto úspechov zameriame na chyby.
Upracte si!
Ako si upratať vo vlastnej hlave a zlepšiť svoje myslenie? Sadnite si, zoberte papier a pero, a sledujte svoje myšlienky. Tým dokážeme zastaviť, prípadne aspoň spomaliť ich kolotoč. Vnímajte ich, skúmajte a vedzte, že nemusíte vždy vedieť, odkiaľ sa vlastne vzali. Keď sa to naučíme, začnú sa samy postupne vytrácať. Pripomeňme si, že máme právo aj na všetky tie negatívne, pretože to ešte neznamená, že sa nevyhnutne zmenia na realitu. 

Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje.
Projekt Podporovanie diverzity so zameraním na podnikanie žien

Ach, ten stres! Čo s ním?

Stres! Môžeme ho uchopiť či sa mu jednoducho musíme poddať? Stres síce môže byť aj pozitívny, no radšej nad zvíťazme! Každodenné nároky na nás sú čoraz väčšie, je pochopiteľné, že s tým rastie aj záťaž. Priemerný zamestnanec rieši naraz 30 až 100 drobných pracovných projektov. Sedemkrát za hodinu ho niekto vyruší a denne tak svoju pozornosť musí venovať „niečomu inému“ takmer 2,1 hodiny. Čo s tým?
Stres je úplne prirodzenou reakciou organizmu na nebezpečenstvo akéhokoľvek druhu. Cítime ho v situáciách, ktoré nemáme pod kontrolou. V takýchto situáciách je dobré identifikovať, ktoré aspekty môžete ovládať a ktoré nie. Externé sily či konanie niekoho iného jednoducho neovplyvníme.
Vsaďte na dýchanie. Pri strese je plytké a rýchle. Zhlboka dýchajte. Štyri sekundy sa nadýchnite, štyri sekundy zadržte dych a štyri sekundy venujte výdychu. Opakujte to desaťkrát. Výsledkom budete prekvapení. Ak nemôžete zaspať, zakryte si pravú nosnú dierku a dýchajte len ľavou tri až päť minút. Máte pred sebou kopu úloh, neviete s ktorou začať? Náhle úlohy vyriešte hneď, zbavte sa ich. Zhodnoťte, nakoľko sú tie ktoré dôležité, a urobte si plán, čo s nimi.
Dajte si pauzu! Veľa ľudí si myslí, že za osem či desať hodín urobí toho viac. Zabúda sa pri tom na fakt, že produktivita postupne klesá, hladina stresu stúpa. Počas dňa je preto dobré naplánovať si prestávky na krátke cvičenie, prechádzku alebo dychové cvičenia. Dobrá rada - ak sa intenzívne sústredíte na prácu 90 minút, po ktorých nasleduje krátka pauza na zotavenie, ľahšie sa zbavíte nahromadeného stresu a osviežite sa.
Sme to, čo jeme. Zlé jedlo nás vyčerpáva. Vsaďte na potraviny s nízkym obsahom cukru a naopak s vysokým obsahom bielkovín.
Verte si! Dôverou v seba sa zbavíte vnútorného stresu. Nespoliehajte sa na schvaľovanie vášho postupu od druhých. Názory okolia totiž nemôžete kontrolovať, budete vystresovaní z úplných maličkostí a namiesto riešenia úloh budete tráviť čas prokrastináciou. Každý deň nám prúdi v mysli okolo 60-tisíc myšlienok. Snažte sa tých negatívnych zbaviť, existuje na to veľa techník. Stačí kratšia meditácia spojená s dychom...

Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje.
Projekt Podporovanie diverzity so zameraním na podnikanie žien

Kto môže byť sympatický: Atraktívny či úprimný človek?

Skúsili ste sa zamyslieť nad slovom „sympatický“. Kto je vám z vášho okolia sympatický a kto nie? Podľa čoho to posudzujeme? A dá sa vôbec sympatia získať?
Možno vás to prekvapí, ale  v skutočnosti máte sympatickosť pod svojou kontrolou a je to len záležitosť emocionálnej inteligencie (EQ). Odborníci zistili, že najlepšie hodnotené vlastnosti vôbec nezáviseli od toho, ako sme oblečení, inteligentní či atraktívni. Najviac zavážila úprimnosť, transparentnosť a schopnosť porozumieť inej osobe. Navyše tí, ktorí majú tieto schopnosti, nie sú len veľmi sympatickí, ich výkon výrazne prevyšuje tých, ktorí nie sú.
Čo znižuje naše „sympatie“?

  • Chcete sa pochváliť, že ste fit a zdravý a tak si robíte žarty zo svojej diéty. Nerobte to! Sebaznevažovaním zakrývate vlastne chvastanie, ktoré každý hneď odhalí. A navyše je to tiež pokus o klamanie.
  • Sympatickí ľudia vyvažujú vášeň pre svoju prácu a schopnosť baviť sa. V práci sú vážni, ale aj priateľskí. Pamätajú si, čo im ľudia povedali včera alebo minulý týždeň.
  • Nezabúdajte, že musíte počúvať, čo vám protistrana naozaj hovorí. Slová počúvate nahlas a jasne, ale význam sa stráca. Pýtajte sa, klaďte veľa otázok. Kladením otázok získate rešpekt.
  • Ovládajte svoje emócie. Výbuchom zlosti na kohokoľvek, bez ohľadu na to, do akej miery si to „zaslúži“, vám vyrobí obrovské množstvo negatívnej pozornosti. Získate povesť labilného a neprístupného človeka.
  • Stop telefónu! Čítanie počas konverzácie, alebo neustále kontrolovanie telefónu naruší atmosféru komunikácie.
  • Nechváľte sa svojimi známosťami. Je to hlúpe a odpudzujúce. Namiesto toho, aby ste vyzerali zaujímavo, v ľuďoch to vyvoláva pocit, že ste neistí a prehnane sa staráte o to, aby vás ostatní mali radi.
  • Pozor na „jazyk“! Ohováranie z vás zaručene urobí negatívnu a zlomyseľne pôsobiacu osobu.
  • Majte otvorenú myseľ, znamená to cestu k novým myšlienkam a pomoci. Aby ste odstránili predsudky, musíte sa na svet pozrieť očami iných ľudí. Snažte sa skutočne pochopiť, čo motivuje ich správanie.
  • Stratiť sympatie môžete aj tým, že o sebe prezrádzate príliš veľa detailov hneď na prvom stretnutí, najmä, ak ide o vaše osobné problémy a priznania. Sympatickí ľudia sa nechajú druhou osobou viesť, kedy je ten pravý čas, aby sa otvorili.


Zdroj:forbes.sk

Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje.
Projekt Podporovanie diverzity so zameraním na podnikanie žien

Buďme asertívne: Má to množstvo výhod

Je to to slovíčka, ktoré by sme mali zaradiť do svojho každodenného života? Čo vlastne znamená?
Základom asertivity je podľa odborníkov to, že v komunikácii nie sme sami a mali by sme rešpektovať priania a myšlienky iných ľudí. Zároveň by sme však mali byť schopní vyjadriť vlastné názory, myšlienky, priania a dať najavo, kde sú naše hranice. Napríklad, ak vás niekto pozve na kávu, no vy nechcete ísť, povedzte to. Rešpektujte však aj, ak niekto odmietne vaše pozvanie.
Asertívny človek si vypočuje a rešpektuje názory iných, nebojí sa však obhájiť aj vlastné stanovisko. Dokáže prijať konštruktívnu kritiku, akceptuje však aj komplimenty. Nemýľte si ale asertivitu s násilným presviedčaním. Asertívny človek nevyžaduje, aby ste s jeho názormi za každú cenu súhlasili ani nie je vo vyjadrovaní svojich potrieb agresívny či drzý. Mnoho ľudí má s asertivitou problém práve preto, lebo nedokážu odhadnúť, kedy je správanie asertívne a kedy je drzé.
Asertivita má množstvo výhod. Napríklad ľudia, ktorí dokážu asertívne vyjadriť svoje pocity a myšlienky, sú menej úzkostní, a to aj v záťažových situáciách. Asertívni ľudia sú väčšinou sebavedomejší a keďže svoje potreby a pocity komunikujú priamo a nenásilne, majú zvyčajne lepšie vzťahy so svojim okolím.
Neasertívny človek neustále uprednostňuje pocity a požiadavky iných. Prispôsobuje sa aj na vlastný úkor, radšej v tichosti trpí a je pasívny. Môžeme teda povedať, že asertívny človek je v živote spokojnejší ako ten, kto svoje názory nevyjadrí a nechá ostatných, aby prekračovali jeho hranice.

Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje.
Projekt Podporovanie diverzity so zameraním na podnikanie žien

Recept na každý deň: Nájdite rovnováhu

Nič nestíham! Dve slovíčka, ktoré používame čoraz častejšie. Je tomu ale tak? Naozaj nám nestačí dvadsaťštyri hodín, ktoré máme každý deň k dispozícii?
Čo znamená byť úspešný? Zarábať veľa peňazí, no na úkor rodiny? Asi nie, trpíte nielen vy, ale aj vaši najbližší! Ako to teda zladiť? Ako to zvládnuť?
Majte rozvrh
Naplánujte si každú minútu dňa. Nebudete „skákať“ z jednej úlohy na druhú, čo začnete aj dokončíte. Pohľad na splnený zoznam hovorí, že ste splnili tie najnaliehavejšie povinnosti. Ak si naplánujete deň, tak zabránite tomu, aby ste sa venovali banálnej práci, vďaka čomu sa môžete sústreďovať na väčšie úlohy.
Oddeľte prácu a oddych
Nezvládnuteľný pracovný deň môže zasahovať do vášho osobného času. Čítanie emailov, kontrola účtov alebo kontaktovanie klientov vám „ukradnú“ čas, ktorý by ste mohli venovať sebe alebo rodine. Produktivitu a spokojnosť si udržíte tým, že si vyhradíte konkrétne hodiny na prácu a oddych.
Myslíte na okolie
Pri plánovaní nezabúdajte na svoje okolie! Nie je rozvrh ako rozvrh, musíte vedieť, čo robia ľudia naokolo. Odpracovať 50 hodín týždenne neznamená nič, ak pre to zmeškáte veľký míting. A ani skorý návrat z práce domov nie je cenný, keď prídete o narodeninové oslavy alebo návštevu divadla.Mali by ste byť pri všetkých kľúčových momentoch.
Analyzujte
Viete, kedy ste naozaj produktívni a kedy strácate čas? Urobte si analýzu času. Nájdite si napríklad aplikáciu s kalendárom, ktorá sleduje, ako trávite čas. Po niekoľkých týždňoch sa pozrite na výsledky. Ak venujete priveľa času práci, zistite, ako ju obmedziť, aby ste našli rovnováhu medzi prácou a osobnýmizáujmami.
Nájdite rovnováhu
Nikdy nebudete v práci najlepší, ak nebudete spokojní so všetkými aspektmi vlastného života. Preto rozumne spravujte svoj profesionálny aj osobný život. Nezabudnite však kriticky premýšľať o tom, do čoho investujete vlastný čas a energiu. To je potrebné, aby ste dokázali vyrovnať pomyselné misky váh.

Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje.
Projekt Podporovanie diverzity so zameraním na podnikanie žien

Sebaúcta je sloboda

Hovorí sa, že samochvála smrdí. Ak ste si to aj vy doteraz mysleli, mýlite sa! Sme naučení pochváliť druhých, no málokto z nás bol vedený k tomu, aby pochválil sám seba. Samochvála je prejavom sebaúcty. Naučte sa chváliť sami seba, budete slobodnejší. A so slobodou sa rýchlejšie dostaví pocit šťastia.
Chváľte sa!
Na samochválu vsadil podnikateľ Tomáš Baťa. Ten hovoril, že samochvála je dokonca nutná na to, aby človek získal vnútornú slobodu: „Prajem si, aby vo firme pracovali iba šťastní ľudia. Šťastný človek je slobodný.“
Kým dokážeme oceniť samých seba, vieme si dopriať vplyv pochvaly. Človek sám seba ťažko oklame. Vnútorne sme si najlepšie vedomí, či sme niečo urobili dobre, alebo nie. Samostatnou kapitolou sú situácie, keď sa podceňujeme či nebodaj patríme do skupiny večne nespokojných perfekcionistov.
Keď si sami denne doprajeme pocit vnútornej pochvaly, tak udržujeme samých seba v produktívnom tempe. Pokiaľ si vieme pocit z uznania vytvoriť sami, tak nás kritika aj lichôtky nechávajú v neutrálnej rovine. Sú to pre vás iba slová niekoho z vonku, ktoré nepotrebujete na to, aby ste sa posúvali vpred, lebo to zvládnete aj sami.
Tri veci
Myslíte si, že sa nedá naučiť sebachvále? Pokiaľ v nás príjemné pocity vyvolávajú lichôtky od druhých ľudí, prečo by vlastná lichôtka mala mať slabší účinok? Verte, že sa to dá! Vždy večer si vyhraďte chvíľu, počas ktorej si spomeniete na tri veci, ktoré sa vám počas dňa udiali a podarili. Postavte sa oproti zrkadlu, usmejte sa na seba a za tieto tri jednotlivé veci sa pochváľte. Na záver poďakujte sami sebe.
Keď zabudnete na cvičenie pred zrkadlom, vybavte si situácie aspoň vo svojej mysli pred spaním a poďakujte si v duchu. Vydržte rok. Napíšte si svoju výzvu každý deň do diára s poznámkou, že ste si nezabudli povedať, čo sa vám stalo. Už počas prvých troch mesiacov začnete pozorovať malé zmeny. Budete sa tešiť z toho byť sám sebou, pretože ste na seba pyšný. Už vás nebude bolieť kritika ani vás nespomalia neúprimné lichôtky. Vy sami si budete vedomí svojej hodnoty. Je to váš prvý krok k tomu, aby ste našli úctu sami k sebe a začali pracovať na svojom sebavedomí.

Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje.
Projekt Podporovanie diverzity so zameraním na podnikanie žien

Asertivita sa dá zvládnuť: Naučte sa hovoriť NIE!

Nemôžeme vyhovieť každému. Jednému sa páčime, iný nás „nemusí“. Prestaňte myslieť na druhých, ako im čo najlepšie vyhovieť. Nedá sa to, buďte jednoducho asertívni! Asertivita vyžaduje, aby sa človek rozhodoval sám za seba a za svoje rozhodnutia niesol zodpovednosť.
 Nie „nebolí“
Myslíte si, že druhého človeka sklamete, keď nevyhoviete jeho prosbe?Je povedať NIE proti pravidlám? Bojíte sa, že dotyčný človek vás nebude mať rád? Určite to tak nie! Ale ak človek uvážene povie NIE, je to jeho právo a ten druhý by to mal rešpektovať bez zbytočných negatívnych emócií. Človek by mal však svoje NIE vyjadriť jasne. Všetci tí, ktorí už NIE vedia používať, sa cítia slobodnejší. Prestali robiť veci, ktoré ich vyčerpávali.
Vlastná zodpovednosť
Čo povedia tí druhí? Otázka, ktorá nám parádne strpčuje život.Vďaka nej robíme aj také veci, ktoré by sme vôbec robiť nemuseli. Žijeme život iných, nie svoj vlastný! Mali by sme niesť zodpovednosť sami za seba.
Zmena názoru
Nesmieme robiť chyby, inak nás spoločnosť odmietne. Nie je tomu ale tak. Najnovšie teórie hovoria o tom, že len vďaka chybám sa posúvame vpred. Takže, ak zmeníme názor po tom, že si uvedomíme, že sme urobili chybu a priznáme to, je znakom vyspelého človeka.Pri zmene názoru je vhodné vysvetliť, prečo sme názor zmenili.  Príznakom nemorálnosti je iba prezlečenie kabáta. V tomto prípade predstierame, že sme názor zmenili, pretože je pre nás výhodné niečo podobné proklamovať. Tu ale nejde o zmenu názoru.
Ja neviem
Nie sme dokonalí a ani roboti! Máme právo na omyl, je férové povedať aj JA NEVIEM.Tak namiesto „milosrdnej“ lži je menej škodlivé radšej povedať, že niečo nevieme.
Majú nás aj v „zuboch“
Na svete neexistuje človek, ktorého by všetci svorne milovali! Zavďačiťsa všetkým ľuďom jednoducho nedá! Existujú situácie, keď nás má proste niekto „v zuboch.“ Keď si uvedomíme, že nás všetci nemusia mať radi, bude sa nám ľahšie žiť.

Asertivita sa dá naučiť

1. Prvým krokom je zamyslieť sa nad tým, akým spôsobom ste komunikovali doteraz. Používate ako obranný mechanizmus humor alebo ste pasívne- agresívni? Akým štýlom obraňujete svoje postoje a vyjadrujete svoje potreby?
2. Mnoho ľudí sa bojí čokoľvek odmietnuť kvôli výčitkám svedomia. Je však dôležité uvedomiť si, že ak napríklad s niekým odmietnete ísť na kávu, neznamená to, že odmietate daného človeka. Jednoducho na to teraz nie je vhodný čas alebo na posedenie nemáte náladu. To nie je dôvod na výčitky svedomia.
3. Telo a myseľ sa navzájom ovplyvňujú viac, ako by ste si možno mysleli. Nezabúdajte preto na reč tela a zaujmite asertívny postoj. To znamená, vystrite chrbát a postavte sa tak, aby ste mali zo seba dobrý pocit, aby z vás vyžarovalo sebavedomie.Udržiavajte očný kontakt, nebojte sa druhej osobe pozrieť priamo do očí. Želaný efekt vám môžu pomôcť dosiahnuť aj dychové cvičenia. Vďaka nim nadobudnete istotu a budete menej nervózni.
4. Telo a myseľ sa navzájom ovplyvňujú viac, ako by ste si možno mysleli. Nezabúdajte preto na reč tela a zaujmite asertívny postoj. To znamená, vystrite chrbát a postavte sa tak, aby ste mali zo seba dobrý pocit, aby z vás vyžarovalo sebavedomie. Udržiavajte očný kontakt, nebojte sa druhej osobe pozrieť priamo do očí. Želaný efekt vám môžu pomôcť dosiahnuť aj dychové cvičenia. Vďaka nim nadobudnete istotu a budete menej nervózni.
5. Dôležitým krokom je uvedomiť si, že správanie druhých nemôžete kontrolovať. To, ako niekto zareaguje na vašu asertivitu, preto nie je vaša zodpovednosť. Ak sa niekto nahnevá preto, lebo si chcete pozrieť iný film, nemôžete za to. Rovnako sme však sami zodpovední za vlastné reakcie. Keď teda niekto na vašu požiadavku reaguje hnevom, pokúste sa jednať pokojne a nepúšťať sa do zbytočných konfliktov. Pamätajte, že pokiaľ rešpektujete hranice druhého človeka, je dôležité, aby ste vyjadrili aj vlastné potreby a pocity.

Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje.
Projekt Podporovanie diverzity so zameraním na podnikanie žien

Čo teraz: Je ťažké rozhodnúť sa? Majte cieľ!

Čo teraz? To bola otázka, na ktorú odpoveď hľadali účastníčky seminára patriaceho do cyklu s názvom Päť odtieňov čiernej alebo Reštart. Konal sa 1. októbra 2020 v priestoroch RPIC Prešov.
Správne sa rozhodnúť je pre niekoho naozaj tvrdý oriešok. Rozhodujú pri tom emócie či skôr rozum. Akú rolu má strach? Psychologička Slávka Demčáková hovorila o tom, čo je dôležité pre naše rozhodovanie? "Ak nedokážete urobiť rýchle rozhodnutie, v prvom rade prestaňte na seba tlačiť. To vám v rozhodnutí nielen nepomôže, no môže ho ovplyvniť nesprávnym smerom. Predstavte si ako problém vkladáte do konzervy, uzatvárate ju a odkladáte na policu. Tým sa samotný problém nestráca a nejde ani o vyhýbanie sa zodpovednosti, no dáva vám to nejaký čas na to, aby ste získali ďalšie informácie potrebné k rozhodnutiu a tiež precítili, čo naozaj chcete," ponúkla jednu z možností.
Súčasne pridala aj ďalšiu radu: "Určite si priority. Bez toho, aby ste vedeli, čo sú vaše priority sa rozhoduje len veľmi ťažko. Pokiaľ sa práve nachádzate v situácii, ktorú nedokážete vyriešiť, nájdite si čas len pre seba, zamyslite sa nad nasledovným. Kým ste? Aké sú vaše hodnoty? Čo sú vaše aktuálne potreby? Odpovede si spíšte, aby ste sa k nim mohli opätovne vrátiť, doplniť, či pozmeniť."
Prijať zodpovednosť je ďalším dôležitým momentom pri našom rozhodovaní. "Je potrebné si uvedomiť, že zodpovednosť za náš život nesieme len my sami, nikto iný," vysvetľuje psychologička. Tak ako počas prvého stretnutia, aj tentoraz zaznelo z publika k tejto zaujímavej téme množstvo otázok.
Každý dospelý človek si nosí všetky odpovede v sebe. Potrebuje si ale klásť správne a nezaujaté otázky. To robí profesionálny kouč. Kladie vhodné otázky až dovtedy, kým koučovaný nájde odpoveď nielen na svoj problém, ale aj to, čo ho spôsobilo. Koučka Veronika Fitzeková vysvetlila ako dokáže byť kouč nápomocný pri riešení otázky Čo teraz? "Koučing je partnerská debata, žiadne mudrovanie, posudzovanie, hodnotenie, radenie. Koučing napomáha odhaliť riešenia a možnosti, ktoré už má človek v sebe, no sám ich nedokáže vidieť. Musíte vedieť, že kouč klientovi neradí, vedie ho a že to nie je žiadna terapia," dodáva. Tak ako jej predchodkyňa, aj ona upozornila, aké je dôležité stanovovať si v živote ciele: "Potrebujeme vedieť, čo vlastne chceme. Čo to znamená žiť úspešný život? Alebo ešte lepšie: čo to podľa vás znamená žiť dobrý život?"
Ako si vypracovať trpezlivosť, ak je cieľ vzdialený? "To je práve asi to najťažšie. Určite pomáha mať ciele stanovené jasne a konkrétne. Je dôležité vyznačiť si míľniky, či už ako časový horizont alebo ako dosiahnutie čiastkového cieľa, opäť definovaného konkrétne a jasne. Nezabúdať na odmenu po dosiahnutí každého jedného míľnika," vysvetlila V. Fitzeková. Súčasne dodala, že ak sa niektorí z čiastkových cieľov nepodarí dosiahnuť, nevzdať to. Urobiť hrubú čiaru a pokračovať.

Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje.
Projekt Podporovanie diverzity so zameraním na podnikanie žien

Vylúčenie? Nebojte sa, buďte originálna!

Tretie stretnutie v rámci cyklu Päť odtieňov čiernej alebo Reštart sa spojilo so slovíčkom Vylúčenie. Už tradične ho "rozobrali" v rôznych životných situáciách psychologička Slávka Demčáková a koučka Veronika Fitzeková.
Žite svoj vlastný život a nie niekoho iného. Majte odvahu ísť svojou vlastnou cestou. Hrozí vám vylúčenie? Nebojte sa! Poviete si - ľahko sa to hovorí, no realita je častokrát iná. Dobrá rada je: Buďte tým, kým v skutočnosti ste. Možno vám to pomôže nájsť si lepšiu prácu, zlepšiť vzťahy.. "Dá sa to," hovorí psychologička Slávka Demčáková.
"Prvým krôčikom k zmene je byť k sebe úprimný. To najlepšie, čo človek môže pre seba urobiť je, že bude k sebe čestný. Skúste sa sami seba opýtať, kto ste a čo vlastne chcete. Je to ten život, ktorý chcete žiť, alebo žijete život iných?" opýtala sa psychologička. Reakcie niektorých žien boli prekvapivo úprimné, odhalili kúsok zo svojho vnútra.
"Vo všetkom nemôžeme vynikať. Každá z nás je ale originál, v niečom vyniká. Skúste sa "nájsť" a ísť svojou vlastnou cestou. Nebojte sa vylúčenia, že vaše okolie neprijme vašu originalitu," radí ďalej Slávka Demčáková. Možno v tejto chvíli niektoré z vás pociťujú menší nepokoj a sami seba sa pýtate, čo vám bráni byť autentický. "Asi si niektoré poviete, že sa bojíte, že vás ľudia nebudú mať radi. Že sa samé neviete objektívne ohodnotiť. Nepovažujete sa za dostatočne dobré. Sme naučené, že musíme uprednostňovať potreby, túžby a pocity ostatných pred vlastnými. Necítime sa komfortne, ak máme skutočne prežívať alebo vyjadriť niektoré emócie. Nemyslíme si, že si zaslúžime mať čo chceme. Nenaučili sme sa ako zdravo prežívať a vyjadrovať skutočné pocity. Obávame sa, že nás ostatní budú vnímať ako sebeckých alebo prehnane emotívnych," opisuje niektoré príklady. Pokiaľ však pocity nerešpektujeme, je to pre nás bolestivé a škodlivé."Prestaňte sa odsudzovať, dovoľte si cítiť. V skutočnosti majú všetky naše pocity hodnotu a môžeme z nich ťažiť. Stane sa to vtedy, ak ich budeme prežívať autentickým a zdravým spôsobom. Je to dôležité pre našu schopnosť rešpektovať a ustáť vlastné emócie. Poslúži to našim vzťahom, kariére a celému životu," ponúka zaujímavé riešenie Slávka DemSčáková.
Originalita alebo chuť zaujať za každú cenu? Kde je tá správna miera? Koučka Veronika Fitzeková ponúka hneď niekoľko zaujímavých príkladov. "Niekedy sa môže zdať, že sme neoriginálni. Obdivujeme iných, seba podceňujeme. Za jednu minútu vznikne 288 tisíc nových hviezd. Každá hviezda vznikla z istej príčiny a je jedinečná. Nenájdete dve identické hviezdy. Rovnako je to aj s ľuďmi. Nenájdete dvoch na vlas rovnakých ľudí, každý sa narodil z nejakej príčiny, jeho existencia má zmysel. Tak ako osoba, s ktorou sa porovnávate, má svoje ciele a zmysel na tomto svete, rovnako ich máte aj vy," ponúka zaujímavý uhol pohľadu koučka Veronika Fitzeková. Buďte sami sebou - počuť múdre rady."Veľmi otrepaná fráza, ale nikto iný nie je ako vy. Jednoducho ste originál a nikto nemá rovnakú kolekciu používaných vecí, obľúbenej hudby a kamarátov. Zaspievajte si pieseň Márie Čírovej - Každý z nás je unikát zakaždým, keď o sebe pochybujete," hovorí s úsmevom Veronika Fitzeková a jedným dychom dodáva: "Ukážte svojmu okoliu tajné záľuby, priznajte sa, že od detstva radi zbierate modely autíčok, alebo že čítate knihu o Pipi Dlhej pančuche už po dvadsiaty krát! Toto všetko vytvára vo svete, ktorý sa zdá trochu nudný, práve z vás ten jedinečný unikát."
Pri pohľade na obľúbenú speváčku či modelku si v duchu poviete - prečo nemôžem byť aj ja taká šikovná, obľúbená, zručná...? "Každý je nejaký, každý je jedinečný. Všetci sme v niečom lepší a v niečom zase horší. Vaše srdce urobí každý jeden deň 104 tisíc úderov a každý z nich je príliš vzácny na to, aby ste ho strávili porovnávaním sa s niekým. Vaše srdce má jedinečný rytmus a vedie vaše kroky tak, ako má. Nepoháňa vás srdce niekoho iného, je to len to vaše." Neostáva nám nič iné, než súhlasiť so slovami koučky.
Ak sa predsa len rozhodnete, že sa s niekým budete porovnávať, premeňte to na svoju výhodu. "Ak si uvedomíte, že niekomu závidíte, je to signál, že v danej oblasti potrebujete viac zapracovať. To, že niekto vie napríklad lepšie variť, môže poslúžiť ako motivácia, aby ste sa vareniu venovali viac. Možno sa z vás do roka stane šéfkuchár," povzbudzuje ženy Veronika Fitzeková.

Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje.
Projekt Podporovanie diverzity so zameraním na podnikanie žien

Nádych - výdych... A stres je fuč!

Ste v strese? Chytá vás panika či úzkosť? Dýchajte! Psychologička Slávka Demčáková ponúka namiesto liekov dýchacie cvičenia. Účinok je okamžitý! Prečo sú dychové cvičenia také dôležité? "Dýchanie je most medzi naším telom a emočným životom. Keď sa bojíme alebo sme v strehu, dychová frekvencia sa zrýchľuje - hyperventilujeme. V krvi dôjde k zvýšeniu pomeru kyslíka na úkor kysličníka uhličitého. Pomocou správne osvojených dychových technik dokážeme túto fyziologickou zmenu opäť zvrátiť," vysvetľuje Slávka Demčáková.

Náš tip: Dýchanie do štvorca

Dychové cvičenia vám pomôžu upokojiť sa a nadobudnúť potrebnú rovnováhu. Aj keď môže pomenovanie „dýchanie do štvorca“ znieť pomerne zvláštne, je vskutku účinné. Ide o tzv. riadené dýchanie a ako už napovedá samotný názov, úlohou človeka je sústrediť sa na vlastné dýchanie a vedome ho kontrolovať.
Aj keď máme vždy tendenciu poháňať sled myšlienok istým smerom, pokúste sa nechať myšlienky len tak plynúť. Nezachytávajte ani jednu konkrétnu a nerozvíjajte ju ďalej, len ju jednoducho nechajte plynúť.

  • Keď už ste zaujali vhodnú pozíciu, pomaly vydýchnite a rátajte pritom od 1 do 4. Nasleduje pomalý nádych, nie však hlboký, ale opäť taký, aby ste popri tom narátali od 1 do 4. Potom opäť nasleduje výdych a nádych, vždy s rátaním od 1 do 4.

Aby bolo dychové cvičenie o niečo jednoduchšie, predstavujte si pri tom steny štvorca. Každým nádychom a výdychom nakreslíte v duchu jednu zo stien, ktoré sú rovnako dlhé, keďže pri každej rátate od 1 do 4.

1. výdych
od 1 - 4
2. nádych
od 1 - 4
3. výdych
od 1-4
4. nádych
od 1 -4

Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje.
Projekt Podporovanie diverzity so zameraním na podnikanie žien

Päť odtieňov čiernej ... alebo všetko môže byť ináč

Sú ženy, ktoré cítia potrebu stretávať sa, rozprávať či pomáhať. Sú inšpiratívne a rady sa aj inšpirujú inými. Práve také bolo stretnutie žien, pre ktoré bol 9. júl 2020 dňom, kedy spoznali príbeh jednej z nich, dozvedeli sa ako byť „dámou“ v spoločnosti, či ako "premôcť" stres.
"Sme veľmi rady, že sa nám podarilo získať projekt s názvom Podporovanie diverzity so zameraním na podnikanie žien, ktorý bol podoprený z OP Ľudské zdroje poskytnutím nenávratného finančného príspevku zo ŠF ESF a štátneho rozpočtu SR, vďaka ktorému môžeme pripravovať zaujímavé aktivity. Jednou z nich je aj práve dnešné stretnutie s názvom Päť odtieňov čiernej ... alebo všetko môže byť ináč,"povedala v úvode Adriena Šmihulová, riaditeľka občianskeho združenia Pro felicitate, resp. odborníčka na informačné a osvetové aktivity v projekte.
Každá z nás máme svoju trinástu komnatu, do ktorej veľmi nerady vpúšťame iných. Príbeh má voju silu, môže inšpirovať pre nás v rozhodujúcich situáciách. Janette Ružbarská dovolila účastníčkam seminára nakuknúť do svojej trinástej komnaty. Hovorila o pochybnostiach, ktoré nami dokážu parádne zalomcovať. O strachu vydať sa svojou cestou a začať žiť svoj vlastný život a nie niekoho iného. Možno niektoré z účastníčok seminára naj vďaka nej našli cestu ako z toho začarovaného kruhu vyjsť von ... Na konci ju čakalo prekvapivo veľa otázok, ktoré spájala tá najdôležitejšia - ako zmeniť svoj život?
Ako byť kráľovnou spoločnosti? Dá sa to vôbec "naučiť"? Aj malý krôčik môže úplne zmeniť náš život... "Verte, máme to už odskúšané," hovorí s úsmevom koučka Veronika Fitzeková. ( v aktivite metodička a lektorka). Jej rady ako zaujať padli na úrodnú pôdu. Prezradila, že na to, aby ste zaujali je potrebných pár sekúnd. Jej stačila aj jedna...
Koľkokrát ste už chceli zmeniť svoj život? Najprv veľké plány, no potom ďalší zo snov, ktorý sme si uložili do svojej tajnej truhlice... Stačí malé zaváhanie a všetko je fuč... Psychologička a lektorka Slávka Demčáková pozná odpoveď na otázku: Dá sa ten môj strach poraziť? Ponúkla niekoľko praktických príkladov ako zalomcovať týmto nepríjemným spoločníkom, zvlášť keď chceme zmeniť svoj život. Poznáte tajomstvo štvorca? My už áno!
Čo si predstavujeme pod pojmom ženskosť? Máme svoje tajné zbrane ako si zvýšiť sebavedomie, cítiť sa dobre, byť spokojná sama so sebou... Čerešničkou na torte bola praktická ukážka brušných tancov Janette Ružbarskej - bol to malý ženský trik ako byť príťažlivejšou aj keď nie sme svetové modelky...
Seminár mal aj ďalšiu pridanú hodnotu - niektoré účastníčky prejavili záujem využiť poradenské sociálne, psychologické či právne služby v poradni Žetka.

Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje.
Projekt Podporovanie diverzity so zameraním na podnikanie žien

Pri rozhodovaní zavážia informácie

Koľkokrát za deň stojíme pred nejakým rozhodovaním? Niekedy je to ľahké, no inokedy, keď k tomu pridáme emócie, môže mať naše rozhodnutie aj následky. Takže, ako na to?

Emócie dajte preč!

Emócie nie sú dobrým radcom. Ak ste pod vplyvom emócií, vaše rozhodnutie nemusí byť správne. Nepodliehajte im, je dobré si uvedomiť, že tak, ako emócia príde, aj odíde. Stačí počkať. Spýtajte sa sám seba: „Týka sa ma táto myšlienka či emócia tu a teraz? Viem s tým niečo spraviť?“ Ak nie, vedome ju prepustite do minulosti a svoju pozornosť nasmerujte do činnosti, ktorú práve robíte.

Žiaden inštinkt

Vyhnite sa emočným, nutkavým reakciám, ktoré prichádzajú „inštinktívne“. Rozhodnutie je potrebné prijať vedome a pozrieť sa na situáciu objektívne. Pokojne na to využite aj štatistiku či čísla. Veľa ľudí napríklad sadá do auta denne bez problémov, no do lietadla pre strach a obavy nie, hoci mortalita na cestách je neporovnateľne vyššia ako vo vzduchu.

Overujte

Dôveruj, ale preveruj! – hovoria múdri. Platí to aj pri rozhodovaní. Rozhodujte sa až v momente, keď máte dostatok informácií, skúste si ich vopred overiť aspoň z dvoch či troch nezávislých zdrojov. Je tiež potrebné vedieť s nimi narábať – berte informácie od iných do úvahy, ale nespoliehajte sa len na ne.

Tu a teraz

Buďte „prítomní“. Robte maximum činností v prítomnom okamihu bez „multitaskingu“. Čím viac dennodenne sa opakujúcich činností budete vykonávať vedome, v stave „flow“, tým ľahšie sa doň dostanete, keď to budete potrebovať. Zároveň si tak ľahšie udržíte koncentráciu a pozornosť pri rozhodovaní.

Druhá možnosť

Je dobré byť pripravený aj na negatívny vývoj situácie, no nevenujte mu príliš veľkú pozornosť. Ak sa rozhodujete, povedzte si, čo spravíte v prípade iného než optimálneho vývoja a „pustite“ tieto myšlienky do minulosti. Ďalej sa aktívne venujte pozitívnym scenárom.  

Zázraky sa nedejú

Zázrak nepríde, zbytočne čakáte! Čím dlhšie presúvate dôležité rozhodnutie bez odôvodnenej príčiny, tým ťažšie sa vám bude rozhodovať. Je možné, že sa vlastným pričinením dostanete do akejsi paralýzy výberu. Nečakajte, že sa situácia vyrieši sama.

Čo rozhoduje?

Obal predáva, no nie vždy to môže byť dobrá kúpa. Nerozhodujte sa podľa toho, čo chcete, čo sa vám páči alebo nepáči. Rozhodujte sa podľa toho, čo môžete týmto rozhodnutím spôsobiť. Pustite do hry informácie, intuíciu (srdce), logiku (rozum) a následne si vyberte riešenie podľa toho, aké potenciálne následky so sebou prinesie.

Za kompliment poďakujte!

„Skúsili ste sa niekedy zamyslieť nad slovami mať sa rád? Priznávam sa, ja nie! Môj život sa zabalil do jedného batoha problémov a ich riešení, života pre manžela a detí. Mať sa rád mi pripadalo hlúpe či skôr egoistické. Keď ma niekto pochválil, brala som to ako vyplnenie konverzácie. Prišiel však deň, kedy som prestala zaujímať manžela, v práci to tiež nebolo ružové. V jeden večer som sa pozrela do zrkadla a opýtala som sa – kto vlastne som? Som ešte atraktívna,“ Našli ste sa aj vy v príbehu štyridsiatničky Aleny?
Tajomstvom „znovuobjavenia sa“ je naučiť sa prijímať komplimenty! Žijeme v dobe, kedy kompliment považujeme skôr za spoločenskú konverzáciu než aby sme si ho doslova „vychutnali“. „Dnes vyzeráš výborne, tá blúzka ti prestane.“ Ako naozaj zareagujeme? Väčšina z nás povie – „Ale kdeže, to sa ti len zdá!“ Ak je vaša reakcia v tomto duchu, potom robíte to, že energicky a nevedome odmietate kompliment. Čo ak je to naozaj pravda? Tým, že začneme prijímať komplimenty, skutočne zvyšujeme našu schopnosť zažiť viac šťastia a mať celkovo väčší úspech.
V dnešnej dobe, keď nás niekto pochváli alebo kúpi malý darček, je našou počiatočnou a nevedomou reakciou často odmietnutie alebo zablokovanie jeho prijatia. Väčšina ľudí sa bojí toho, čo si o nich myslia ostatní, cítime sa nepríjemne pri vyslovení slova „ďakujem“. Táto reakcia je v skutočnosti spoločnosťou natoľko zakorenená, že si väčšina ľudí ani neuvedomuje, že to robí.
Ak chcete od svojho partnera viac lásky, nezáleží na tom, čo robí, aby vám dal viac lásky, nikdy neuvidíte ani nepocítite lásku, ktorú vám dáva, pretože ste sa pred ňou zablokovali. To isté platí pre vaše zdravie a váš život všeobecne, svojej podvedomej mysli ste povedali, že prijímať nie je bezpečné, takže neuvidíte príležitosti, ako tieto veci prijať.
Keď vám nabudúce niekto niečo pochváli alebo náhodne kúpi malý darček, prijmite ho a jednoducho povedzte „ďakujem“. Cvičte to vždy, keď vám niekto chce niečo dať. Preprogramovanie vašej mysle vyžaduje opakovanie, nestačí prijať jednu pochvalu a vrátiť sa k svojim starým vzorcom. Začnite implementovať toto nové správanie prijímania ešte dnes a zmeny vo svojej životnej a finančnej situácii si začnete skoro všímať.

Nedajte šancu podvodníkom!

Prípadov, kedy sa pri hľadaní práce môžeme dostať do rúk podvodníkov je stále dosť. Ústredie práce upozornilo na podvodné konanie neznámeho páchateľa, ktorý vystupuje pod menom.
Ak si hľadáte prácu, vyhýbajte sa neexistujúcej rakúskej spoločnosti HGW Logistics GmbH s fiktívnym sídlom v Sankt Pöltene. Inzeruje na rôznych pracovných portáloch na Slovensku, ale aj v Českej republike, pričom ponúka pracovné miesto na pozíciu operátora skladu.
Ústredie práce uviedlo, že ide o finančne lákavo pôsobiace pracovné ponuky, ktoré údajne kladú na kandidáta len minimálne požiadavky. "V súčinnosti s rakúskym úradom práce AMS bolo zistené, že firma HGW Logistics GmbH v Rakúsku nie je registrovaná, na uvedenej adrese reálne nepôsobí a identita osôb prezentovaných na stránke www.hgw-logistics.at bola zneužitá, čo je už predmetom vyšetrovania v Rakúsku," informuje na svojej webstránke ústredie práce.
Hovorí sa, že opatrnosti nie je nikdy dosť. Aj keď momentálne záujem o prácu v zahraničí kvôli korone klesá, záujemcovia by nemali na uvedené pracovné ponuky reagovať, v prípade, ak sa stretli s podvodným konaním, či sa stali jeho obeťou, mali by sa obrátiť na orgány činné v trestnom konaní. "Ústredie práce upozorňuje, že sprostredkovateľ môže vyberať poplatky za služby súvisiace so sprostredkovaním zamestnania za úhradu len od právnických alebo fyzických osôb, pre ktorých hľadá zamestnancov, nie od osôb, ktoré si hľadajú zamestnanie," vysvetľuje ústredie práce.
No na pozore sa treba mať aj pred inými agentúrami, ktoré na internete vystupujú ako Letimdosveta.sk alebo Personnel.sk - nástupca Work and Travel. Spoločnosti na svojej stránke uvádzajú nepravdivé údaje. "Ústredie práce nevydalo povolenie na činnosť sprostredkovanie zamestnania za úhradu a s uvedenými spoločnosťami žiadnym spôsobom nespolupracuje," uvádza sa v upozornení.
Povolenie na činnosť sprostredkovania zamestnania za úhradu ústredie práce neudeľuje, nemá kompetenciu ani zrušiť ani pozastaviť oprávnenie na činnosť sprostredkovanie zamestnania za úhradu. "Oprávnenie na vykonávanie činnosti sprostredkovanie zamestnania za úhradu je viazanou živnosťou a oprávnenie pre fyzickú alebo právnickú osobu vydáva príslušný živnostenský odbor v zmysle živnostenského zákona. Zároveň upozorňujeme na to, že žiadny sprostredkovateľ zamestnania za úhradu nemá oprávnenie používať logo ústredia práce na svojich webových stránkach," upozornilo ústredie práce.
Aby ste predišli sklamaniu pri hľadaní práce prostredníctvom sprostredkovateľov zamestnania za úhradu, postupujte podľa informácií uvedených na stránke Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny v časti Sprostredkovanie zamestnania za úhradu.

Hľadáte si novú prácu: Ako si správne vybrať?

Na prvý pohľad to vyzerala ako práca snov. No po dvoch alebo troch mesiacoch zrazu prišlo rozčarovanie. Žiaľ, výber nesprávneho zamestnania je bežnou chybou, ktorú mnohí uchádzači robia, keď sa viac zamerajú na zisk akéhokoľvek pracovného miesta, než na nájdenie toho vhodného zamestnania. Ako však predísť nepríjemnému sklamaniu?

Zoznam povinností rastie (no plat nie)

Čítali ste zoznam pracovných požiadaviek niekoľkokrát a ste pripravení porozprávať, aké sú vaše kvalifikácie. Napríklad silný komunikátor, ktorý dokáže urobiť zo zložitých konceptov tie jednoduché, to zodpovedá tomu, čo ste videli v popise práce. No keď počúvate HR manažéra hovoriť o tejto pozícii, tak je zoznam povinností stále dlhší. A niektoré dodatočné úlohy nemajú nič spoločné s hlavnou náplňou práce. Očakávaný plat sa však na rozdiel od zodpovednosti vôbec nezvýši.
I keď väčšina popisov práce naznačuje, že zamestnanci by mali mať tiež „iné povinnosti podľa požiadaviek“, vždy by ste mali chcieť vedieť, čomu sa upisujete ešte skôr, ako ponuku prijmete. Položte zamestnávateľovi viac otázok o tom, ako vidí túto pozíciu, ako niektoré z ďalších zodpovedností zapadajú do kontextu a ako očakáva, že medzi tieto úlohy rozdelíte svoj čas. Ak máte pocit, že miesto, o ktoré sa uchádzate, sa stratilo v zozname ostatných povinností, tak toto nemusí byť práca pre vás.

Nedostatok vzdelávacích príležitostí

Váš manažér a spoločnosť by vás mali v práci pripraviť na úspech, a to prostredníctvom vzdelávacích a rozvojových príležitostí. Najmä, ak ste mladým zamestnancom. Bez ohľadu na to, či zamestnávateľ pozve na pracovisko iných profesionálov, aby hovorili s členmi tímu alebo vyčlení rozpočet na kurzy mimo práce pre svojich zamestnancov, by ste mali mať pocit, že vaša nová spoločnosť investuje do vášho napredovania.
Ak zistíte, že k dispozícii nie sú žiadne vzdelávacie príležitosti a očakáva sa, že sa v novej práci buď to utopíte, alebo budete vedieť plávať, tak zvážte, či ste pripravení bojovať.

Krok zlým smerom

Dokonca aj keď máte len hmlistý pohľad na svoju kariéru, existujú jasné známky toho, že pracovné miesto môže byť pre vás krokom späť namiesto dopredu. Napríklad, ak chcete vylepšiť svoje zručnosti pri riešení problémov a vyberiete si pozíciu, ktorá si vyžaduje, aby ste robili iba to, čo sa očakáva, tak táto práca nie je v súlade s vašimi kariérnymi cieľmi.
Podľa mojich skúseností niektorí zamestnávatelia dokonca naznačia, že oná práca nemusí byť vždy to, čo hľadáte, a povedia: „Chcem k vám byť úprimný, pretože ostatní kandidáti boli v minulosti sklamaní.“ No dokonca môžu predniesť i toto: „Táto úloha pre vás môže byť krokom späť.“ Ak vám HR manažér povie, že si máte prijatie tejto pracovnej pozície dvakrát premyslieť, tak je jasné, že sám už dobre vie, že na tomto mieste nebudete spokojní.

Vysoký počet zamestnancov, ktorí opustili spoločnosť

Vysoký počet zamestnancov, ktorí opustili firmu, je zlým znakom, najmä ak spoločnosť nie je práve najmladšia. Mohlo by to totiž naznačovať zlé vedenie alebo toxickú kultúru.
Akonáhle dostanete pracovnú ponuku, obráťte sa na zamestnávateľa a položte mu priame otázky ako napríklad: ,,Čo by zamestnanci chceli zmeniť na tejto spoločnosti?” Ak nedostanete žiadne adekvátne odpovede na svoje otázky, alebo si zamestnávateľ začne vymýšľať výhovorky, tak sa po novej práci začnite pozerať radšej niekde inde.

Nikto sa neopýta na vaše dlhodobé ciele v kariére

Pre mladých uchádzačov o zamestnanie je dôležité vedieť, že pre ich pracovnú pozíciu existuje dlhodobý plán. Ak sa vás HR manažér počas pohovoru nepýta otázky ako napríklad: ,,Kde sa vidíte o päť rokov? Aké sú vaše dlhodobé kariérne ciele,” tak prevezmite iniciatívu vy. Opýtajte sa ho preto: ,,Ako vidíte vývoj tejto pozície počas šiestich mesiacov alebo o rok? Ako by mal podľa vás vyzerať úspech na tomto pracovnom mieste za taký rok odteraz?” Ak vám HR manažér nemôže, alebo nevie odpovedať, či bude niečo vyzerať o rok odlišne, tak sa zrejme upisujete práci, ktorá končí v slepej ulici.
I keď je dôležité, aby mladí uchádzači o zamestnanie urobili informované rozhodnutie o svojej novej práci, tak výber nesprávneho zamestnania vám tiež môže pomôcť lepšie pochopiť, na čo si v budúcnosti dať pozor. Reflektujte na znaky, ktoré ste prehliadali a využite svoj prehľad, aby ste sa nabudúce dostali k lepšej ponuke.

Zdroj: forbes.sk